Existuje mnoho druhů lidských úspěchů

28. 07. 2014 9:15:00
Existuje mnoho druhů lidských úspěchů. Ten finanční, který je populárně popisován v hitu skupiny ABBA je o tom, že ve světě boháče stále svítí sluníčko. Money, money, money, always sunny, in the rich man ́s world... Ale jsou i jiné druhy úspěchů. Úspěch vzdělanostní, rodinný, vztahový, duchovní, úspěch společenský neboli sláva, zdravotní, sportovní nebo kulturní. Dále úspěch u opačného pohlaví, úspěch ve využití času, úspěch v sebepoznání, osobním rozvoji a životní vyrovnanosti nebo tvorbě duševního či materiálního bohatství . Úspěch v lidské dobrotivosti a obětavosti, v pomoci ubližovaným, v celoživotní pomoci tělesně postiženým, ten už se dá nazvat hrdinstvím...

O úspěchu často píše a přednáší již třicet let David Gruber, český autor a průkopník originálních objevů a postupů v oblast věd psychologických, manažerských apod. Ve svých knihách o úspěchu dodává, že největším úspěchem je vyváženost všech druhů úspěchu s čímž plně souhlasím.

V těchto dnech si připomínáme úctyhodné kulaté třicetileté výročí, kdy cestám k těmto úspěchům začal u nás David Gruber průkopnicky školit v tržních kurzech pro nejširší veřejnost. První čtyři nové jednotýdenní kurzy se uskutečnily od poloviny července do poloviny srpna 1984 v poklidných a čistých Šilheřovicích u Bohumína, přímo na hranici s Polskem.

Co bylo tehdy nové?

-Nová profese Davida Grubera – samostatný lektor a trenér rozvoje osobnosti.

-Nový způsob poutavé a zábavné výuky s co největším respektováním osobnosti studenta, s co největší úctou k němu, s co největším fanděním jeho úspěchům. Poznatky byly předávány návodnými otázkami. Tak, aby si žák sám přišel na to, co je pro něj nejlepší, aby sám odhalil své největší vnitřní rezervy a potenciál. A aby sám sobě podal důkaz, že to zvládne.

-Nový obor. David nazval svůj obor „techniky duševní práce“, a dal mu systém. Začlenil do něj vše, co dnes nazýváme měkké dovednosti (soft skills) a většinu toho, co dnes nazýváme manažerské dovednosti neboli přenositelné schopnosti (transferable skills). Dá se říci, že dnes u nás neexistuje žádná důležitá měkká dovednost, kterou by David někdy neškolil jako první u nás v tržních kurzech.

-Nové utváření osobní vize a osobního rozvoje. Hned první hodinu prvního dne kurzu si všichni žáci sestavovali svou celoživotní vizi. Nazývala se „půlkruh celoživotních cílů, přání a snů“ a měla podobu nejenom písemnou, ale i grafickou. Tak aby zaměstnala obě mozkové hemisféry – nepřipomíná Vám to myšlenkové mapy zahraničního experta Tonyho Buzana?

Osobně jsem nebyl přítomen na Davidových prvních tržních kurzech (považuji ty, kteří tam byli, za šťastlivce). Se všemi původními znaky jsem však tyto kurzy vícekrát absolvoval později. Také z vyprávění úspěšných žáků a členů Klubu Gruberteam, kteří tam už tehdy byli, se po otevření hranic a s průběhem času ukázalo, že český průkopník David Gruber předběhl zahraničního průkopníka koučinku Johna Whitmora o více než deset let. Předběhl amerického průkopníka time managementu a životních vizí Stephena Coveye o více než pět let. Vše toto u nás vytvořil a zpopularizoval sám. Plným právem mu tedy zde patří světové prvenství, autorství a vše, co s tím souvisí.

O tom jsem hluboce přesvědčen nejen já, ale i desetitisíce žáků, členů Klubu Gruberteam a čtenářů Davida Grubera. Při vší úctě k zahraničním guru, respekt k Davidu Gruberovi nemůže být menší.

Věřím, že se jednou u nás dočkáme například vzniku mezinárodní univerzity jeho technik duševní práce. Věřím, že i náš stát nebude dále nečinně přihlížet aktivitám řady vychytralců, kteří objevy a témata Davida Grubera „jakoby“ objevují znovu a v různých knížkách a přednáškách je prezentují zejména mladým lidem bez citace jejich autora, a tím je vlastně vykrádají.

Skvělé ale je, že si každý člověk, bez ohledu na věk a postavení, může dnes tak jako před třiceti lety zajít na originální kurzy Davida Grubera. Nebo ještě lépe tam poslat své děti nebo vnuky. Žádná jiná tržní vzdělávací akce nemá v naší zemi takovou tradici jako letní kurzy Davida Grubera. Kurzy běží každoročně a mají tedy tradici srovnatelnou například s Karlovarským filmovým festivalem. Letos v srpnu uskuteční v Ostravě-Porubě, v moderním areálu VŠB Technické univerzity, jubilejní třicátý ročník.

Já a členové Klubu Gruberteam se při této příležitosti připojujeme k dlouhé řadě gratulantů, k tomuto úžasnému třicetiletému jubileu. 

(Pokračování článku včetně odborné expertizy Prof. PhDr.Vladimír Smékala, CSc. - odborníka na psychologii osobnosti, najdete v sekci klubové novinky)

 

Autor: Tomáš Činčala | pondělí 28.7.2014 9:15 | karma článku: 13.98 | přečteno: 1537x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ekonomika

Jan Mach

Zaměstnanecké benefity a finance

Penzijní spoření, nebo soukromé životní pojištění ?Pro zaměstnavatele i zaměstnance je z daňového pohledu výhodnější poskytování těchto benefitů než samotné navýšení mzdy.

18.1.2019 v 21:00 | Karma článku: 3.79 | Přečteno: 105 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Správnej chlap je ženská

Značka Gillette, která nabízí svým zákazníkům vše, co souvisí s holením, by asi nikdy neupoutala mou pozornost, neb vousy mi jaksi neraší, kdyby nezveřejnila velmi zvláštní reklamní klip.

18.1.2019 v 8:00 | Karma článku: 47.14 | Přečteno: 9300 | Diskuse

Jan Zíma

Pročpak Američané tak usilovně bojují proti Huawei ?

Někdy žasnu jak politici a média dokážou nevidět očividnou lež. A co hůř, ohánějí se zavádějícími argumenty, které s holou pravdou o Americkém tažení proti Huawei nemají co dělat.

17.1.2019 v 18:04 | Karma článku: 34.38 | Přečteno: 1481 |

Petr John

Ve jménu starých chyb, aneb ty si vem půjčku a mlč

V roce 2008 nám spadnul finanční systém. Mohl jsem za to já nebo snad vy? Do toho prezidentské volby v USA.

17.1.2019 v 6:55 | Karma článku: 16.38 | Přečteno: 548 | Diskuse

Hana Šťastná

V očekávání demokratizace fetišizované komunikace

Prezentovala jsem nedávno skupině Číňanů – vesměs představitelům samospráv z provincie Jiangsu - (jiho)české zemědělství. Nechápali, jak je možné, že nám vstup do Evropské unie přinesl dvoutřetinový pokles produkce.

16.1.2019 v 9:57 | Karma článku: 28.27 | Přečteno: 886 | Diskuse
Počet článků 23 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 802

Píší o tom co mne právě zajímá...

Najdete na iDNES.cz